Klasa 6 wykorzystała roboty i tablety zakupione w ramach projektu Laboratoria przyszłości.
Praca z Photonami i Lego Spike to nie to nauka programowania, ale także zespołowa współpraca.
Klasa 4 podczas zajęć wykorzystała zestaw do montażu przekładni zakupiony w ramach projektu Laboratoria przyszłości.
W ramach projektu "Poznaj region" odbyła się wizyta turystyczno-kulturalna uczniów klasy VI i VII do Opery Krakowskiej – Instytucji Kultury Województwa Małopolskiego, gdzie zaprezentowane zostało niezwykłe widowisko muzyczno-sceniczne czyli najnowsze dzieło artystów Opery zatytułowane „Kopernik”. Wizyta w Operze zakładała udział w musicalu i stanowiła znakomite uzupełnienie dla programu edukacyjnego realizowanego w szkole. Po widowisku uczniowie udali się na zwiedzanie Krakowa z profesjonalnym przewodnikiem. W czasie zwiedzania zostali zapoznani z najciekawszymi atrakcjami turystycznymi Krakowa i towarzyszącymi im legandami. Na zakończenie uczniowie udali się na ciepły posiłek serwowany w zabytkowych Piwnicach Wierzynka.
Organizatorem projektu była Małopolska Organizacja Turystyczna. Wyjazd w całości został sfinansowany ze środków Województwa Małopolskiego.
W ramach projektu ekologicznego, realizowanego w naszej szkole pt. "Podniesienie świadomości ekologicznej uczniów, rodziców oraz społeczności lokalnej Gminy Sułoszowa" współfinansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, uczniowie klas IV i V brali udział w zajęciach matematyczno - ekologicznych. Wynikiem ich pracy są EKO-LUDKI zbudowane z surowców wtórnych. Opakowania, których użyli mają kształt geometrycznych figur przestrzennych.
K.S.
Zbieramy pieniądze, aby wspomóc potrzebującą osobę w ramach akcji "Szlachetna paczka"
„Zanim nadszedł dla Polaków upragniony dzień niepodległości 11 listopada 1918 roku, kraj nasz znajdował się 123 lata pod zaborami: rosyjskim, pruskim i austriackim. Przez tyle lat zaborcy próbowali narzucić Polakom swoją kulturę, język, obyczaje. Ale dzięki patriotycznemu sercu naszych pradziadków najcenniejsze wartości zostały uratowane.”
Te słowa oddają główną myśl przyświecającą naszej uroczystej akademii z okazji 105 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Uczniowie klasy VII zaprezentowali podczas akademii swoje talenty aktorsko - wokalno - instrumentalne. Bardzo dziękujemy za ich wkład i zaangażowanie!
Od kilku lat nasza szkoła aktywnie uczestniczy w ogólnopolskim konkursie matematyczno-informatycznym InstaLogik. Jest to konkurs adresowany do wszystkich uczniów zainteresowanych zagadkami logicznymi, matematyką, do tych, którzy interesują się programowaniem lub chcieliby postawić w programowaniu pierwsze samodzielne kroki. Konkurs inny niż wszystkie - zadania są trudne i nietypowe a uczniowie muszą nauczyć się rozwiązywać różnorodne zadania w tym zadania programistyczne w języku wizualnym Assembly.
W tegorocznej, już V edycji konkursu wzięło udział 6 uczniów z naszej szkoły. Czworo z nich: Wiktoria Gądek klasy V i Jakub Habryń, Witold Ścierski, Konrad Piechnik z klasy VII zakwalifikowało się do drugiego etapu.
W pierwszym etapie sklasyfikowano 12626 osób z 1666 szkół a do kolejnego zakwalifikowano 6758 uczniów.
Progi punktowe dla poziomów nauczania na poziomie ogólnopolskim wyniosły:
klasa V
- 145 punktów,
klasa VII
- 210 punktów.
Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy wyników a Wiktorii, Witoldowi, Konradowi i Jakubowi życzymy powodzenia w kolejnych etapach.
W ostatnim tygodniu października uczniowie klas I-IV zwiedzali Ojcowski Park Narodowy. Mieli okazję wziąć udział w bardzo ciekawych zajęciach dotyczących nietoperzy, poznali wiele ważnych faktów i ciekawostek z ich życia. Dzieci zwiedziły również Muzeum Przyrodnicze zawierające ciekawą interaktywną ekspozycję. W czasie spaceru po Parku uczniowie zwiedzili Jaskinię Krowią, zobaczyli Bramę Krakowską i Igłę Deotymy.
Była to wycieczka zorganizowana w ramach projektu ekologicznego w naszej gminie pt. " Podniesienie świadomości ekologicznej uczniów, rodziców oraz społeczności lokalnej Gminy Sułoszowa" współfinansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.
27 października 2023 r. pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły i tym samym stali się pełnoprawnymi uczniami naszej szkoły. Pani Dyrektor pasowała ich na ucznia, a swoją przysięgę potwierdzili odciskami palca w pamiątkowej księdze. Pierwszaki dostali także swój pierwszy dokument - legitymację szkolną oraz tarczę szkoły, która od tej pory będzie jednym z elementów szkolnego stroju galowego.
Serdecznie Was witamy i życzymy wielu sukcesów!
17 października uczniowie klas IV -VII odwiedzili ZGK Bolesław. Wyjazd ten odbył się w ramach projektu ekologiczngo realizowanego w naszej szkole pn. "Podniesienie świadomości ekologicznej uczniów, rodziców oraz społeczności lokalnej Gminy Sułoszowa" współfinansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.
Podczas pobytu w ZGK Bolesław, uczniowie mieli niepowtarzalną okazję zobaczyć wszystkie etapy przetwarzania nieczystości stałych. Dzieci przekonały się, że warto segregować śmieci. Dodatkowo uczniowie brali udział w zajęciach związanych z recyklingiem, podczas których otrzymali drobne upominki.
Uczniowie klas IV-VI wzięli udział w spektaklu Poznańskiego Teatru Aktora pt. “Mity greckie” (23.10.23 r.).
Temat: Muzyczne gotowanie – elementy dzieła muzycznego
Prelekcja dotyczyła elementów dzieła muzycznego z akcentem na rytmikę, artykulację i dynamikę. Zaprezentowano dwa nowe instrumenty: wiolonczelę i akordeon.
Z okazji tego święta uczniowie naszej szkoły ofiarowali nauczycielom i pracownikom szkoły wspaniały popis swoich talentów. Na szkolnej scenie wystąpili młodzi artyści, którzy zaprezentowali umiejętności taneczne, wokalne, aktorskie, gry na gitarze elektrycznej oraz zdolności manualne w szybkim układaniu Kostki Rubika. Serdecznie dziękujemy i gratulujemy talentu!
Uczniowie klas II-IV i klas V-VII odwiedzili Wyżynę Śląską. Program wycieczek obejmował wizytę w Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu, gdzie młodsi uczniowie poznali pracę górnika, a starsi skorzystali z podziemnej przeprawy łodziami. Uczniowie klas II-IV odwiedzili także FUNZEUM w Gliwicach, a uczniowie klas V-VII odbyli warsztaty w Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek.
W dniu 1 października 2023 roku społeczność szkolna w Wielmoży przeżywała wyjątkową uroczystość poświęconą 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego. Obchody zostały zainaugurowane złożeniem kwiatów na mogile powstańczej usytuowanej w lesie przy zamku Pieskowa Skała przez delegacje: uczniów, nauczycieli, Rady Gminy Sułoszowa oraz PSL. O godz. 14.00 w kaplicy pod wezwaniem św. Kazimierza w Wielmoży rozpoczęła się msza święta w intencji poległych za ojczyznę,której przewodniczył proboszcz parafii Zadroże ksiądz Roman Patyk.
Następnie orszak, prowadzony przez poczty sztandarowe: SP w Wielmoży, OSP Wielmoża i Gminy Sułoszowa, udał się do szkoły, gdzie odbyła się druga część uroczystości. Zaproszeni goście, nauczyciele, uczniowie i rodzice zgromadzili się przed głównym wejściem do budynku, gdzie Wójt Gminy Sułoszowa pan Stanisław Gorajczyk, pan Stanisław Welonczyk i pani dyrektor Małgorzata Gądek odsłonili tablicę pamiątkową z napisem: „ Dla uczczenia 160 rocznicy powstania styczniowego oraz 105 odzyskania przez Polskę niepodległości, którą wywalczyli nasi praojcowie”, której fundatorem jest firma Kamieniarstwo Różana z Woli Kalinowskiej, a ksiądz Roman Patyk poświęcił ją. Następnie delegacje: społeczności szkolnej i przedstawiciele gminy Sułoszowa złożyli pod tablicą okolicznościowe wiązanki. W części oficjalnej pani dyrektor Małgorzata Gądek powitała zebranych i przedstawiła krótki rys historyczny związany z nadaniem szkole imienia powstańców styczniowych. W swoim przemówieniu podkreśliła wyjątkowość patrona i wielowymiarowość pracy wychowawczej z nim związanej. Głos zabrał również Wójt Gminy Sułoszowa, który pogratulował społeczności szkolnej pięknej uroczystości. Następnie z krótką prelekcją na temat powstania styczniowego wystąpił kustosz zamku Pieskowa Skała pan Olgierd Mikołajski.
Część artystyczna to symboliczne, ale i bardzo uroczyste, oddanie hołdu naszemu patronowi – powstańcom styczniowym. Uczniowie z klas: VII,VI i V przedstawili losy fikcyjnego powstańca, który porzucił spokojne, domowe życie i przystał do oddziału powstańców, a następnie wziął udział w wielu bitwach i w jednej z takich potyczek zginął. Inscenizacja wzbogacona została piękną muzyką, piosenkami, scenografią i prezentacjami multimedialnymi. Widownia w ogromnym skupieniu oglądała popisy małych artystów, a na koniec nagrodziła ich gromkimi brawami na stojąco.
Po akademii zaproszeni goście, nauczyciele, uczniowie i rodzice mogli skosztować „żołnierskiej” grochówki oraz lokalnych specjałów przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich w Wielmoży.
Uroczystość swoją obecnością zaszczycili:
- Pan Marek Piekara – wiceprzewodniczący Rady Powiatu Krakowskiego
- Pan Tadeusz Nabagło - członek zarządu Powiatu Krakowskiego
- Pani Bożena Walczak – starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Krakowie
- Pan Stanisław Gorajczyk – Wójt Gminy Sułoszowa
- Radni Gminy Sułoszowa na czele z przewodniczącym Panem Adamem Gorajem
- Pan Olgierd Mikołajski – kustosz zamku Pieskowa Skała
- Pani Magdalena Biełaś – kierownik Centrum Kultury w Sułoszowej
- Pani Teresa Nowakowska – dyrektor Przedszkola w Sułoszowej
- Pan Arkadiusz Boroń – prezes ZNP Okręg Małopolska
- Pan Janusz Pasternak – prezes Zarządu Gminnego OSP
- druhowie OSP Wielmoża
- Pani Anna Dziedzic – przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Wielmoży
- Pan Stanisław Welonczyk – inicjator powstania pamiątkowej tablicy
- emerytowani nauczyciele i pracownicy SP Wielmoża
Dyrektor i społeczność szkolna składa serdeczne podziękowania za pomoc i wsparcie przy organizacji tej uroczystości:
- firmie Mięso - Wędliny Mirosław Kafel
- Firmie Usługowej Baribud – Marcin Baranek
- Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich w Wielmoży
- druhom OSP Wielmoża
- druhom OSP Sułoszowa I
- Centrum Kultury w Sułoszowej
- Radzie Rodziców przy SP w Wielmoży na czele z Przewodniczacą Panią Katarzyną Baranek
Relacja wideo z uroczystości:
Idziemy na koncert!
Audycja przeprowadzona przez edukatorów Filharmonii Krakowskiej przypomniała zasady muzycznego savoir-vivre’u w sytuacji koncertowej. Uczniowie wysłuchali kilku utworów m.in. Johanna Sebastiana Bacha i Fryderka Chopina w wykonaniu profesionalnych muzyków.