Mapa

O szkole

HISTORIA

 

          Odtworzenie najstarszej historii szkolnictwa we wsi Wielmoża było zadaniem trudnym, gdyż brakowało odpowiednich dokumentów. Można ją było częściowo zrekonstruować na podstawie ustnych przekazów najstarszych mieszkańców. Przed II wojną światową nauka w Wielmoży odbywała się w prywatnych domach mieszkańców wsi: Mazelów, Zgodów, Bierców (dwie klasy III i IV), Małysów, a także Rechów - tu już w specjalnie wybudowanych do tego celu dwóch salach. W tych czasach szkoła cieszyła się dużym uznaniem z powodu wysokiego poziomu nauczania, głównie dzięki kierownikowi szkoły, p. Dębskiemu. Cieszył się on szacunkiem i zaufaniem wśród ludności. Pomagał ludziom – był doradcą, pisał podania, sporządzał kontrakty ślubne, wytyczał działki. Jako nauczyciel wykorzystywał w swojej pracy dydaktycznej metody, które dziś można by nazwać aktywizującymi np. pomiary w terenie do stworzenia planu geodezyjnego. Wówczas do klasy VII zapisywała się młodzież z okolicznych wiosek: Zadroża, Tarnawy, aby dobrze przygotować się do dalszej nauki w szkole średniej.Około roku 1938 kierownictwo szkoły objął p. Gaździk, ale cały czas był wspomagany przez p. Dębskiego.

W czasie II wojny światowej szkoła nie przerwała swojej działalności, jednak na skutek zakazu Niemców nie można było korzystać z polskich książek. Po wojnie lekcje nadal prowadzono w domach prywatnych,  aż do wybudowania nowej szkoły, czyli do roku 1962. Należy podkreślić fakt, iż szkołę wybudowano ze składek społecznych mieszkańców Wielmoży i dzięki ich ogromnemu zaangażowaniu w czasie trwania budowy. Powstał wówczas komitet budowy szkoły: materiały budowlane i wodę przywoził konno pan Władysław Dziedzic - sołtys wsi, a obiady pracownikom przygotowywało Koło Gospodyń Wiejskich.

          Uroczyste otwarcie Szkoły (tzw. Szkoły Tysiąclecia) odbyło się w dniu 22 lipca 1962r. Kuratorium Okręgu Szkolnego Krakowskiego w Krakowie nadało szkole nazwę w następującym brzmieniu: Szkoła Podstawowa im. Manifestu Lipcowego - PKWN  w Wielmoży.  Dla uwiecznienia tego podniosłego wydarzenia, uczestniczący w uroczystości złożyli swe podpisy w Złotej Księdze. Jedna z nauczycielek wsi Wielmoża w latach 1924-1932  Z. Kiszkówna w dedykacji do Złotej Księgi napisała: Aby ta szkoła Tysiąclecia otwarta 22 lipca w 18. rocznicę Odrodzenia Polski - stała się "Pochodnią Oświaty" i prowadziła obecne i przyszłe pokolenia wsi Wielmoży – ku szczytom kultury.

          W obliczu dokonujących się przemian w życiu politycznym, gospodarczym i społecznym, jakie nastąpiły po czerwcu 1989 r., pozostawianie szkoły przy jej nazwie Manifestu Lipcowego PKWN stało się nieuzasadnione tym bardziej, że politycznej i moralnej oceny Manifestu Lipcowego PKWN i wiążącym się z nim następstw dokonał parlament Rzeczpospolitej Polskiej, wykreślając dzień 22 lipca z kalendarza świąt państwowych. W związku z powyższym wystąpiono do Pana Kuratora Oświaty o uchylenie dotychczasowego jej imienia. Po długotrwałych rozważaniach w środowisku szkolnym i pozytywnym zaopiniowaniu przez Radę Pedagogiczną, Samorząd Uczniowski i Radę Rodziców 28.XI.1991 r. dokonano wyboru nowego imienia szkoły - Powstańców Styczniowych. Ostatecznie 16 marca 1992 r. Kurator Oświaty w Krakowie mgr Jerzy Lackowski nadał Szkole Podstawowej w Wielmoży imię Powstańców Styczniowych.

 

          Kolejnym ważnym wydarzeniem w naszej szkole była uroczystość oddania (28.10.2001 r.) do użytku nowo wybudowanej, pięknej sali gimnastycznej, gdzie uczniowie naszej szkoły mogą jeszcze bardziej rozwijać umiejętności w różnych dyscyplinach sportowych. Oprócz uczniów nie tylko z sali, ale również z pełnowymiarowego boiska szkolnego może korzystać młodzież i wszyscy zainteresowani mieszkańcy wsi.

Z pewnością w historii Wielmoży zapisze się dzień 25 listopada 2017 roku, kiedy miała miejsce uroczystość otwarcia nowo dobudowanej części obiektu. Dzięki rozbudowie budynku szkolnego od dnia 1 września 2017 r. znacznie poprawiły się warunki lokalowe i dydaktyczne. W nowej części znalazły się:

na parterze – dwie sale przedszkolne, jadalnia, zaplecze kuchenne, gabinet dyrektora i sekretariat, na piętrze – cztery sale z przeznaczeniem na pracownie przedmiotowe oraz biblioteka. Przebudowano i zmodernizowano toalety szkolne, zaplecze sali gimnastycznej oraz pokój nauczycielski.

 

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Wielmoży
    ul. Szkolna 55
    32-045 Wielmoża
  • 12 3897068

Galeria zdjęć