Mapa

  • 31.12.2018

    Niech nadchodzący 2019 rok przyniesie wszystkim pomyślność, pozwoli spełnienić najskrytsze marzenia, osiągnąć wiele sukcesów... Życzymy siły i wytrwałości w dążeniu do wyznaczonych celów!

    Dyrektor, Pracownicy oraz Uczniowie

    Szkoły Podstawowej w Wielmoży

  • 21.12.2018

    Ten szczególny dzień się budzi…      GALERIA

     

          21. grudnia odbyło się przedświąteczne spotkanie Nauczycieli i Uczniów naszej szkoły z udziałem Księdza Proboszcza, Romana Patyka. Uczniowie 8 klasy przygotowali bardzo wymowne przedstawienie. My, ludzie XXI wieku, często zapominamy, czym i po co jest Boże Narodzenie. Nasi bohaterowie wypowiedzieli znaczące słowa:

    Szatan zrobi wszystko, byś przeoczył Boże Narodzenie, by ono nic nie zmieniło w Twoim życiu, by święta kojarzyły Ci się jedynie z tym, co zewnętrzne – świątecznymi porządkami, zakupami, choinką, prezentami – by święta Bożego Narodzenia pozbawić Boga. Szatan robi wszystko byś dla Boga nie miał czasu, by w twoim życiu po prostu nie było dla niego miejsca, byś Boga pozostawił za drzwiami twoich zainteresowań, planów, problemów, twojej codzienności. Ale nawet jeśli Bóg nic dla Ciebie nie znaczy, nawet jeśli zepchnąłeś Go na margines swojego życia, On i tak wyciąga do Ciebie rękę. Bo Jezus właśnie po to przyszedł na świat, by szukać i zbawić tych, co zbłądzili.

          Niech zbliżające się czas będą dla nas momentem refleksji nad prawdziwym sensem tych Świąt, uświadomienia sobie, że leżące w żłobie Dzieciątko narodziło się po to, by nieść radość i pokój wszystkim ludziom dobrej woli, że Boże Narodzenie jest właśnie dla tych, co pobłądzili, by mieli do kogo przyjść, gdy wszystkie inne drogi zawiodą…

    ( A. Gołda)

  • 17.12.2018

    Szlachetna Paczka       GALERIA

           Udział w tym wyjątkowym przedsięwzięciu to już tradycja naszej szkoły. W tym roku pomagaliśmy mamie samotnie wychowującej dwoje dzieci. W ramach akcji przeprowadziliśmy zbiórkę pieniędzy, za które zakupiono: pralkę, kurtkę i buty dla mamy oraz buty dla chłopca. Uczniowie zbierali również środki czystości, artykuły spożywcze, pościel, kołdrę oraz odzież dla dzieci.

      Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom: dzieciom, rodzicom, nauczycielom i pracownikom szkoły za okazane serce i włączenie się w akcję.

                                                                                                   Szkolny Klub Wolontariatu

     

     

    (E. Seweryn)

  • 06.12.2018

    Mikołajki klas IVa i IVb     GALERIA

         W dzień Świętego Mikołaja klasy czwarte udały się do krakowskiego Multikina na film animowany pt. „Misja Yeti”.

         Po seansie poszliśmy spacerkiem na „małe co nie co”, a następnie pojechaliśmy do Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie. W muzeum uczestniczyliśmy w lekcji muzealnej pt. Gęstość, czyli tańczące rodzynki”. Dowiedzieliśmy się, czym jest gęstość ciała oraz jak zależy od jego masy i objętości. Sprawdzaliśmy, dlaczego olej nie miesza się z wodą i skąd wzięło się powiedzenie „oliwa sprawiedliwa na wierzch wypływa”. Zobaczyliśmy, w jaki sposób można zmusić rodzynki do tańca i zbudowaliśmy nietypową lampkę „lawę”.

    Podziwialiśmy zabytkowe tramwaje z czasów I i II Wojny Światowej, a także z czasów powojennych.

    Ale najlepsze dopiero było przed nami: zwiedzanie interaktywnej wystawy TO TAKIE PROSTE!
    Na miejscu czekało na nas 26 interaktywnych edukacyjnych stanowisk w czterech strefach nauki i zabawy:

    • Główka pracuje – odbyliśmy podróż w świat matematycznych zagadek i łamigłówek. Próbowaliśmy rozgryźć różne rebusy i sprawdzić, czy potrafimy rozwiązywać problemy. Logiczne myślenie było tu mile widziane!
    • Mechaniczny plac zabaw – stanowiska w tej strefie obrazowały prawa fizyczne i ich definicje. Poprzez interakcję z eksponatami mogliśmy –  samodzielnie lub w parach – poznać wybrane prawa i zasady mechaniki.
    • Pomyśl, zrozum, zrób – mogliśmy tworzyć i budować. Samodzielnie lub w grupie mogliśmy udowodnić, że mamy talent do majsterkowania. Uwolniliśmy swoją kreatywność!
    • Techno świat – tutaj mieliśmy możliwość zapoznania się z supernowoczesnymi technologiami. Eksponaty nie tylko umożliwiły poznanie nam nowych technologii, ale pozwoliły również na zanurzenie się w wirtualnej rzeczywistości oraz zaangażowanie w inne ciekawe aktywności.

    Atrakcji było co nie miara, nie chcieliśmy wracać do domu… Ten wyjazd na pewno na długo zostanie w naszej pamięci!

     

    (A. Woszczek/A. Gądek)

     

  • 06.12.2018

         Mikołaju Święty przynieś nam prezenty…

    GALERIA 

                6 grudnia to dzień z niecierpliwością wyczekiwany przez każde dziecko w Polsce, bowiem tego dnia zgodnie z tradycją wspominamy św. Mikołaja, biskupa Myry (dlatego ubrany jest w strój biskupi, a w ręku trzyma patorał, czyli specjalną laskę). Należy on do najbardziej znanych i czczonych świętych, zarówno przez katolików, jak i prawosławnych. Do dziś jest ukochanym świętym dzieci, kojarzonym z otrzymywaniem wymarzonych prezentów.

     

                  Mikołaj urodził się prawdopodobnie ok. 270 r. w Licji (południowe wybrzeże Azji Mniejszej) w miejscowości Patara jako jedyne dziecko zamożnego małżeństwa chrześcijańskiego. Od młodości wyróżniał się pobożnością i był bardzo wrażliwy na ludzkie nieszczęścia. Po śmierci rodziców dzielił się chętnie swoim majątkiem z biednymi. Gdy dowiedział się, że trzy córki ubogiego mieszkańca miasta nie mogą wyjść za mąż, gdyż ich ojca nie stać na posag, podrzucił im ukradkiem większą sumę pieniędzy. Mikołaj podbił serca wiernych nie tylko gorliwością pasterską, ale także troską o potrzeby materialne wiernych.

                 Zwyczaj wręczania dzieciom prezentów powstał w średniowieczu. Zapoczątkowało go udzielanie stypendiów i zapomóg przez szkoły mające za patrona św. Mikołaja. Z upływem lat zwyczaj ten przekształcił się w obdarowywanie prezentami dzieci, a także wszystkich członków rodzin.

                  W naszej szkole uczciliśmy Mikołajki zakładając czerwone czapeczki, od których wprost roiło się na korytarzach! A i sam Święty zaszczycił nas swoją obecnością, rozdając grzecznym dzieciom prezenty.

                 Cieszmy się podarunkami, ale pamiętajmy o tych, którzy być może nie mają tyle szczęścia, co my. Dzielmy się z innymi naszą życzliwością oraz pomocą, która naprawdę nic nie kosztuje, by za przykładem Mikołaja nieść dobro tam, gdzie go brakuje.

    (A. Gołda)

     

  • 28.11.2018

    Andrzejki w klasie IVa

    28 listopada 2018 roku obchodziliśmy w naszej szkole święto św. Andrzeja. Rozmawialiśmy o tradycjach związanych z tym dniem. Wróżyliśmy. Tańczyliśmy. Szaleństwu nie było końca  J

    Zapraszamy do obejrzenia galerii!      GALERIA

    (A. Woszczek)

  • Występ na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie

    Występ na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie
    15.11.2018

    Jest nam niezmiernie miło poinformować, iż 15 listopada bieżącego roku Uczennice naszej szkoły uświetniły tańcem z flagami konferencję pt. Nauczyciele dla Niepodległej, zorganizowaną przez ZNP (oddział Kraków-powiat).

    Dziewczęta zostały życzliwie przyjęte, a ich występ nagrodzono gromkimi brawami oraz gratulacjami składanymi na ręce opiekunów. To duże wyróżnienie, że nasza szkoła miała okazję zaprezentować się szerszej publiczności w tak widowiskowy i piękny sposób!

             (M. Gądek)

     

  • Konkurs Pieśni Patriotycznej

    Konkurs Pieśni Patriotycznej
    09.11.2018

    GALERIA

    Po Akademii z okazji 100. Rocznicy Odzyskania przez Plskę Niepodległości odbył się w naszej szkole Konkurs Pieśni Patriotycznej dla uczniów z klas IV-VIII. W konkursie wzięli udział: Jakub Tokaj, Patrycja Cader, Dominik Gil, Wiktoria Przybek, Oliwia Ferdek, Aleksandra Tokaj oraz w duecie Jan Tracz i Mikołaj Siwiecki. W czasie burzliwych obrad naszego szanownego Jury zorganizowaliśmy KARAOKE – pieśni patriotycznej dla publiczności.

    Nasza komisja wyłoniła laureatów konkursu:

    I miejsceWiktoria Przybek „Biały krzyż”

    II miejsceOliwia Ferdek „Kolęda warszawska”

    III miejsceDominik Gil „Niepodległość”

    Zwycięzcom zostały wręczone nagrody książkowe i rzeczowe ufundowane przez Radę Rodziców, Wójta Gminy Sułoszowa oraz anonimowych ofiarodawców. Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali nagrody pocieszenia.

    Koordynatorami konkursu były: pani Iwona Petlic i pani Agnieszka Woszczek.

    (A. Woszczek)

  • Piękna Niepodległa!

    Piękna Niepodległa!
    09.11.2018

    GALERIA 

    U progu setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości rozpoczęliśmy nasze świętowanie uroczystą Akademią. Było pięknie, wzruszająco i poruszająco! Nauczyciele, Uczniowie i przybyli Goście, na czele z Panem Wójtem Stanisławem Gorajczykiem i Ks. Proboszczem, Romanem Patykiem, mieli możliwość zobaczyć, jak rodziła się nasza suwerenność.

    Przepiękny montaż słowno-muzyczny zaprezentowali uczniowie pod kierownictwem p. Marzeny Ostachowskiej i p. Małgorzaty Gądek. Mogliśmy przenieść się w czasie, by posłuchać o tym, jak dokonano rozbiorów, jak wielu ludzi na przestrzeni 123 lat podejmowało próby wyzwolenia naszego narodu, by w końcu odzyskać to, co dla każdego człowieka jest wartością nadrzędną i niezbywalnym prawem – WOLNOŚĆ.

    Ogromne wrażenie wywołało symboliczne przedstawienie rozbiorów

    oraz niezwykle efektowny taniec z flagami w białych i czerwonych kolorach.

    Ważnym i niezwykle emocjonującym momentem było z pewnością odśpiewanie 4 zwrotek „Mazurka Dąbrowskiego” o godzinie 11.11 w ramach akcji bicia "Rekordu dla Niepodległej" wraz z ponad 5 milionami uczniów i nauczycieli z całej Polski!

    W takim dniu słowa: „Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy…” nabierają szczególnego charakteru i mają ogromną moc – są nie tylko świadectwem naszej trudnej, ale jakże chlubnej historii, ale przede wszystkim powinny nas jednoczyć i być wyrazem naszej dumy oraz pamięci o tych, którzy za naszą Niepodległość oddali własne życie.

    (A.Gołda)

  • ZAPROSZENIE - 100-lecie ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

    05.11.2018

    Poniżej w linku - ZAPROSZENIE

     

    Ku_Niepodleglej_2_a4.docx

  • 30.10.2018

    GALERIA

    W związku ze zbliżającym się Dniem Zadusznym, dziewczęta należące do szkolnej grupy wolontariatu wybrały się wraz z opiekunem na Grób Powstańców znajdujący się na terenie OPN. Uczennice uprzątnęły grób, a następnie zapaliły znicze i odmówiły krótką modlitwę.

    W taki sposób włączyły się także w obchody 100-lecia odzyskania Niepodległości. To piękna tradycja, by dbać o groby naszych przodków, zwłaszcza tych, którzy oddali życie w imię wolności naszego narodu.

    (A. Gołda)

  • 26.10.2018

    GALERIA

    Bardzo ważnym momentem w życiu małego człowieka jest ślubowanie i pasowanie na ucznia.

    To niezwykłe wydarzenie miało miejsce w naszej szkole 26 października 2018 r. w obecności, Nauczycieli, Rodziców, Koleżanek i Kolegów.

    W tym roku szkolnym przyjęto do braci uczniowskiej 22 uczniów (12 dziewczynek i 8 chłopców).

    Zanim Pierwszaki złożyły przyrzeczenie i uczestniczyły w ceremonii pasowania, zaprezentowały swoje umiejętności w przygotowanym wcześniej programie artystycznym. Dzieci spotkały się z bardzo ciepłym przyjęciem. Mali artyści po występie byli nagradzani gromkimi brawami. Po części artystycznej zostali zaproszeni na słodki poczęstunek przygotowany przez Rodziców.

    Drodzy Pierwszoklasiści! Życzymy Wam wielu sukcesów w nauce i powodów do radości!

    (I.Petlic)

     

  • Z wizytą na Górnym Śląsku

    Z wizytą na Górnym Śląsku
    24.10.2018

    GALERIA

    Uczniowie klas V i VII uczestniczyli w wycieczce na Górny Śląsk. Zwiedzili kopalnię GUIDO w Zabrzu i Muzeum Historii Katowic w stolicy Śląska.

     Kopalnia Guido to jedyna kopalnia węgla kamiennego, do której można zjechać i przekonać się na własne oczy, jak wygląda praca górników pod ziemią. Takiego zabytku techniki górniczej nie ma w całej Europie! Kopalnia została założona w 1855 roku. Wydobycie węgla zakończono tu w 1928 roku, a 89 lat później podziemia kopalni zostały udostępnione do zwiedzania. Kopalnia Guido jest Gwiazdą Techniki Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego oraz punktem kotwicznym Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego.

    Zobaczyli również najwyższą drewnianą budowlę na świecie (111m!), czyli Radiostację w Gliwicach oraz odwiedzili jedno z najbardziej urokliwych miejsc regionu – zabytkowe osiedle górnicze w Nikiszowcu. Nikiszowiec powstawał w latach 1908-1919.Projektanci zaproponowali trzykondygnacyjne ceglane bloki, tworzące czworoboki z wewnętrznymi dziedzińcami, na których mieszkańcy mieli do dyspozycji chlewiki, komórki i piece do wypieku chleba. Uwagę zwracają urozmaicone detale architektoniczne, zdobiące wszystkie gmachy. Na osiedlu powstały także m.in. sklepy, szkoły, pralnia i suszarnia. W 1927 roku ukończono budowę najefektowniejszego budynku, kościoła św. Anny. Centrum osiedla stanowi rynek, przy którym stoi m.in. gmach dawnej gospody z charakterystyczną mozaiką przedstawiającą róże na fasadzie.

    (E. Rybnik)

  • 15.10.2018

     

    Dzień Ekologiczny 

    GALERIA

    15 października w naszym przedszkolu odbył się dzień ekologiczny. Dzieci z grup przedszkolnych przygotowały przedstawienie "O kominie, który przestał dymić", piosenki o tematyce ekologicznej oraz wykonały grupową pracę plastyczną pod hasłem "Chrońmy naszą Ziemię". Przedszkolaki prezentowały swoje umiejętności artystyczne, a także wykazywały się wiedzą na temat ochrony przyrody przed kolegami i kolezankami z klas starszych. Był to również doskonały moment, aby podziękowac za oczyszczacz powietrza, którym nasze przedszkole zostało obdarowane we wrześniu przez MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO, w ramach realizaci projektu zintegrowanego  LIFE pod nazwą "Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa malopolskiego - Małopolska w zdrowej atmosferze".

  • Dzień Edukacji Narodowej

    Dzień Edukacji Narodowej
    12.10.2018

    GALERIA

    Dzień Edukacji Narodowej, czyli popularny Dzień Nauczyciela obchodziliśmy w tym roku 12 października.

    Uczniowie klasy 4b pod kierownictwem pań Anny Gądek i Katarzyny Siwieckiej przygotowali okolicznościową akademię. Swoją obecnością uroczystość uświetnił Wójt gminy Sułoszowa, pan Stanisław Gorajczyk oraz panie z Rady Rodziców.

    Bardzo miłym akcentem było wręczenie przez Pana Wójta nagrody dla Pani Dyrektor oraz uhonorowanie przez Dyrekcję kilku nauczycieli oraz pracowników szkoły za ich nieocenioną działalność i zaangażowanie.

    Dobrym słowom nie było końca, a wśród nich najczęściej pojawiały się życzenia cierpliwości, wytrwałości, codziennego zapału i zadowolenia z wykonywanej pracy. Przepiękne życzenia wyśpiewali nasi uczniowie – niech słowa ich piosenki towarzyszą nam, nauczycielom na co dzień:

    Jest taki szczególny jeden dzień,
    w którym serca wszystkich biją mocniej,
    A oczy wyrazić chcą dziękuję 
    i dłonie są drżące i gorące.

    Wyśpiewać dziś chcemy wam życzenia,
    Z serc naszych płynie dzisiaj pieśń.
    Przyjmijcie ją tak, jak ziemia ciepły deszcz
    Niech zakwitną bukiety naszych serc.

    W tym dniu życzenia łączą się
    Jak kwiaty w wielobarwny bukiet.
    I p
    łyną do tych, którzy uczą nas
    Jak się wspinać na szczyt przeznaczenia.

    Wyśpiewać dziś chcemy wam życzenia,
    Z serc naszych płynie dzisiaj pieśń.
    Przyjmijcie ją tak, jak ziemia ciepły deszcz
    Niech zakwitną bukiety naszych serc.

    (A.Gołda)

     

  • „Języki obce nie są nam obce” - konkurs rozstrzygnięty!

    „Języki obce nie są nam obce” - konkurs rozstrzygnięty!
    12.10.2018

    Przedstawiamy prace, które zostały nagrodzone. Zwycięzcom gratulujemy!

  • VI Dyktando Niepodległościowe „Po polsku o historii”

    VI Dyktando Niepodległościowe „Po polsku o historii”
    09.10.2018

    Nasza szkoła po raz pierwszy wzięła udział w Dyktandzie Niepodległościowym. To już VI edycja konkursu, który od 2013 roku organizowany był tylko na terenie Małopolski, a od tego roku objął także województwa: dolnośląskie, lubelskie, opolskie, podkarpackie i śląskie.

    Najeżony trudnościami tekst jednocześnie pisali wszyscy uczniowie z klasy VII i VIII oraz kilku uczniów z klasy VI.

    Po polsku o historii to wyjątkowy projekt edukacyjny. Rywalizacja w tradycyjnym dyktandzie to okazja do uczenia się historii i refleksji nad językiem ojczystym. W tekstach do napisania pojawiają się postacie i wydarzenia związane z drogą Polski do wolności i suwerenności.

    Cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział w tym wyjątkowym wydarzeniu, zwłaszcza że w tym roku obchodzimy 100-lecie odzyskania niepodległości!

    (A.Gołda)

  • Widowisko "Duma i radość"

    01.10.2018
  • Z A P R O S Z E N I E

    Małopolski Kurator Oświaty – Barbara Nowak

     

     zaprasza

     

    wszystkich chętnych na

    widowisko „D u m y  i  r a d o ś c i”,

    które odbędzie się 19 października 2018r. w Krakowie.

     

    Wszyscy, którzy chcą wziąć udział w tej paradzie zgłaszają się do wychowawców klasowych celem organizacji wspólnego wyjazdu.

     

    Każdy chętny, który chce uczestniczyć indywidualnie  z pełnoletnim opiekunem również informuje wychowawcę celem zwolnienia z lekcji w tym dniu.

     

     

     

  • NADZIEJA JEST W TOBIE!

    NADZIEJA JEST W TOBIE!
    28.09.2018

    GALERIA

    28.09.2018 r. członkowie szkolnego Klubu Wolontariatu wzięli udział w akcji Żonkilowe Pola Nadziei.  Jak co roku zorganizowało ją Krakowskie Hospicjum św. Łazarza.

    W barwnym korowodzie wraz z wolontariuszami z innych szkół przemaszerowali ulicami miasta, by potem posadzić setki cebulek żonkili na Plantach. W ten sposób okazali solidarność z ludźmi przebywającymi w hospicjum oraz ich rodzinami.

    Następnie wolontariuszki kwestowały na krakowskich ulicach, aby wesprzeć finansowo funkcjonowanie placówki.

    Dziękujemy wszystkim ofiarodawcom i zapraszamy do udziału w tej szlachetnej akcji za rok!

    (E. Seweryn)

     

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Wielmoży
    ul. Szkolna 55
    32-045 Wielmoża
  • 12 3897068

Galeria zdjęć