Bardzo ważnym momentem w życiu małego człowieka jest ślubowanie i pasowanie na ucznia.
To niezwykłe wydarzenie miało miejsce w naszej szkole 26 października 2018 r. w obecności, Nauczycieli, Rodziców, Koleżanek i Kolegów.
W tym roku szkolnym przyjęto do braci uczniowskiej 22 uczniów (12 dziewczynek i 8 chłopców).
Zanim Pierwszaki złożyły przyrzeczenie i uczestniczyły w ceremonii pasowania, zaprezentowały swoje umiejętności w przygotowanym wcześniej programie artystycznym. Dzieci spotkały się z bardzo ciepłym przyjęciem. Mali artyści po występie byli nagradzani gromkimi brawami. Po części artystycznej zostali zaproszeni na słodki poczęstunek przygotowany przez Rodziców.
Drodzy Pierwszoklasiści! Życzymy Wam wielu sukcesów w nauce i powodów do radości!
(I.Petlic)
Uczniowie klas V i VII uczestniczyli w wycieczce na Górny Śląsk. Zwiedzili kopalnię GUIDO w Zabrzu i Muzeum Historii Katowic w stolicy Śląska.
Kopalnia Guido to jedyna kopalnia węgla kamiennego, do której można zjechać i przekonać się na własne oczy, jak wygląda praca górników pod ziemią. Takiego zabytku techniki górniczej nie ma w całej Europie! Kopalnia została założona w 1855 roku. Wydobycie węgla zakończono tu w 1928 roku, a 89 lat później podziemia kopalni zostały udostępnione do zwiedzania. Kopalnia Guido jest Gwiazdą Techniki Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego oraz punktem kotwicznym Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego.
Zobaczyli również najwyższą drewnianą budowlę na świecie (111m!), czyli Radiostację w Gliwicach oraz odwiedzili jedno z najbardziej urokliwych miejsc regionu – zabytkowe osiedle górnicze w Nikiszowcu. Nikiszowiec powstawał w latach 1908-1919.Projektanci zaproponowali trzykondygnacyjne ceglane bloki, tworzące czworoboki z wewnętrznymi dziedzińcami, na których mieszkańcy mieli do dyspozycji chlewiki, komórki i piece do wypieku chleba. Uwagę zwracają urozmaicone detale architektoniczne, zdobiące wszystkie gmachy. Na osiedlu powstały także m.in. sklepy, szkoły, pralnia i suszarnia. W 1927 roku ukończono budowę najefektowniejszego budynku, kościoła św. Anny. Centrum osiedla stanowi rynek, przy którym stoi m.in. gmach dawnej gospody z charakterystyczną mozaiką przedstawiającą róże na fasadzie.
(E. Rybnik)
15 października w naszym przedszkolu odbył się dzień ekologiczny. Dzieci z grup przedszkolnych przygotowały przedstawienie "O kominie, który przestał dymić", piosenki o tematyce ekologicznej oraz wykonały grupową pracę plastyczną pod hasłem "Chrońmy naszą Ziemię". Przedszkolaki prezentowały swoje umiejętności artystyczne, a także wykazywały się wiedzą na temat ochrony przyrody przed kolegami i kolezankami z klas starszych. Był to również doskonały moment, aby podziękowac za oczyszczacz powietrza, którym nasze przedszkole zostało obdarowane we wrześniu przez MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO, w ramach realizaci projektu zintegrowanego LIFE pod nazwą "Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa malopolskiego - Małopolska w zdrowej atmosferze".
Dzień Edukacji Narodowej, czyli popularny Dzień Nauczyciela obchodziliśmy w tym roku 12 października.
Uczniowie klasy 4b pod kierownictwem pań Anny Gądek i Katarzyny Siwieckiej przygotowali okolicznościową akademię. Swoją obecnością uroczystość uświetnił Wójt gminy Sułoszowa, pan Stanisław Gorajczyk oraz panie z Rady Rodziców.
Bardzo miłym akcentem było wręczenie przez Pana Wójta nagrody dla Pani Dyrektor oraz uhonorowanie przez Dyrekcję kilku nauczycieli oraz pracowników szkoły za ich nieocenioną działalność i zaangażowanie.
Dobrym słowom nie było końca, a wśród nich najczęściej pojawiały się życzenia cierpliwości, wytrwałości, codziennego zapału i zadowolenia z wykonywanej pracy. Przepiękne życzenia wyśpiewali nasi uczniowie – niech słowa ich piosenki towarzyszą nam, nauczycielom na co dzień:
Jest taki szczególny jeden dzień,
w którym serca wszystkich biją mocniej,
A oczy wyrazić chcą dziękuję
i dłonie są drżące i gorące.
Wyśpiewać dziś chcemy wam życzenia,
Z serc naszych płynie dzisiaj pieśń.
Przyjmijcie ją tak, jak ziemia ciepły deszcz
Niech zakwitną bukiety naszych serc.
W tym dniu życzenia łączą się
Jak kwiaty w wielobarwny bukiet.
I płyną do tych, którzy uczą nas
Jak się wspinać na szczyt przeznaczenia.
Wyśpiewać dziś chcemy wam życzenia,
Z serc naszych płynie dzisiaj pieśń.
Przyjmijcie ją tak, jak ziemia ciepły deszcz
Niech zakwitną bukiety naszych serc.
(A.Gołda)
Przedstawiamy prace, które zostały nagrodzone. Zwycięzcom gratulujemy!
Nasza szkoła po raz pierwszy wzięła udział w Dyktandzie Niepodległościowym. To już VI edycja konkursu, który od 2013 roku organizowany był tylko na terenie Małopolski, a od tego roku objął także województwa: dolnośląskie, lubelskie, opolskie, podkarpackie i śląskie.
Najeżony trudnościami tekst jednocześnie pisali wszyscy uczniowie z klasy VII i VIII oraz kilku uczniów z klasy VI.
Po polsku o historii to wyjątkowy projekt edukacyjny. Rywalizacja w tradycyjnym dyktandzie to okazja do uczenia się historii i refleksji nad językiem ojczystym. W tekstach do napisania pojawiają się postacie i wydarzenia związane z drogą Polski do wolności i suwerenności.
Cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział w tym wyjątkowym wydarzeniu, zwłaszcza że w tym roku obchodzimy 100-lecie odzyskania niepodległości!
(A.Gołda)
Z A P R O S Z E N I E
Małopolski Kurator Oświaty – Barbara Nowak
zaprasza
wszystkich chętnych na
widowisko „D u m y i r a d o ś c i”,
które odbędzie się 19 października 2018r. w Krakowie.
Wszyscy, którzy chcą wziąć udział w tej paradzie zgłaszają się do wychowawców klasowych celem organizacji wspólnego wyjazdu.
Każdy chętny, który chce uczestniczyć indywidualnie z pełnoletnim opiekunem również informuje wychowawcę celem zwolnienia z lekcji w tym dniu.
28.09.2018 r. członkowie szkolnego Klubu Wolontariatu wzięli udział w akcji Żonkilowe Pola Nadziei. Jak co roku zorganizowało ją Krakowskie Hospicjum św. Łazarza.
W barwnym korowodzie wraz z wolontariuszami z innych szkół przemaszerowali ulicami miasta, by potem posadzić setki cebulek żonkili na Plantach. W ten sposób okazali solidarność z ludźmi przebywającymi w hospicjum oraz ich rodzinami.
Następnie wolontariuszki kwestowały na krakowskich ulicach, aby wesprzeć finansowo funkcjonowanie placówki.
Dziękujemy wszystkim ofiarodawcom i zapraszamy do udziału w tej szlachetnej akcji za rok!
(E. Seweryn)
W środę 26 września obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Języków Obcych. Jego zwieńczeniem był konkurs językowo-plastyczny pt. „Języki obce nie są nam obce”.
Uczniowie z klas IV – VIII losowali kraj, na którego temat przygotowali plakat w języku polskim i języku wylosowanego państwa. Prace mogły być wykonane dowolną techniką, jednak na plakacie, zgodnie z regulaminem, należało umieścić ciekawostki związane z danym miejscem.
W konkursie wzięło udział 38 uczniów. Propozycje konkursowe oceni niezależne Jury, a najlepsze z nich zostaną nagrodzone.
Uczniowie z klasy VIII przygotowali również plakaty z przebojami muzycznymi z różnych krajów, podając przy tym również polskie tłumaczenie tekstów. Hasło przewodnie brzmiało: „Muzyka łagodzi obyczaje i łączy kraje”.
(A.Woszczek, A.Tracz)
GALERIAW słoneczny, wrześniowy dzień uczniowie klas V i VII wzięli udział w lekcji terenowej przeprowadzonej w Ojcowskim Parku Narodowym, pod opieką pana Janusza Glanowskiego.
Naszym pierwszym przystankiem był Ośrodek Edukacyjno-Dydaktyczny OPN. Uczniowie uczyli się czytać i orientować mapę przy użyciu busoli, poznali wiele ciekawostek na temat parku.
Następnie grupa udała się Doliną Prądnika do Jaskini Ciemnej, którą uczniowie zwiedzali przy świecach, zatrzymali się także przy Źródełku Miłości i Bramie Krakowskiej.
Na zakończenie nasi wychowankowie obejrzeli film 3D w Muzeum Przyrodniczym i zwiedzili wspaniale wyposażone sale muzealne. To był naprawdę udany dzień!
(E.Rybnik)
INFORMACJA DLA RODZICÓW
UBEZPIECZENIE DZIECI W ROKU SZKOLNYM 2018/2019
Wysokość dobrowolnej składki na ubezpieczenie dzieci w przedszkolu i szkole oraz poza nim wynosi:
Dzieci są ubezpieczone w "TUW" Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych
od 01.09.2018r. do 31.08.2019r.
Więcej informacji na temat warunków ubezpieczenia będzie można przeczytać poniżej:
Do pobrania:
Witaj szkoło!
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019
3 września 2018r.
830 – Msza Św. w kaplicy p.w. św. Kazimierza w Wielmoży
930 – spotkanie na sali gimnastycznej dla kl. I-VIII
930 – spotkanie w swojej sali gr. „starszaków” (tzw. „0”)
Przedszkolaki gr. „starszaków” (tzw. „0”) na Mszy św. jest pod opieką rodziców.
Przedszkolaków gr. „maluchów” zapraszamy do swojej sali w godz. od 700 – 1600.
Bezpieczne wakacje 2018 r.
Przed rozpoczęciem wakacji Ministerstwo Edukacji Narodowej zachęca do zapoznania się z „Poradnikiem bezpiecznego wypoczynku” oraz sprawdzenia wiarygodności organizatora za pośrednictwem bazy danych o wypoczynku dostępnej na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej www.wypoczynek.men.gov.pl.
W bazie wypoczynku znajdują się wszystkie legalnie organizowane w kraju i za granicą obozy, kolonie, półkolonie i inne formy zorganizowanego wypoczynku.
Przydatne serwisy internetowe poświęcone bezpiecznemu wypoczynkowi:
Numery alarmowe
112 |
Numer alarmowy (pogotowie, policja, straż pożarna) |
800 12 12 12 |
Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka |
801 199 990 |
Ogólnopolski Antynarkotykowy Telefon Zaufania |
601 100 300 |
Numery ratunkowe w górach |
601 100 100 |
Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe |
Poradnik bezpiecznego wypoczynku dostępny na:
https://kuratorium.krakow.pl/wpcontent/uploads/2018/06/poradnik_bezpiecznego_wypoczynku_men_lato_2018.pdf
W dniu 12 czerwca 2018 roku w naszej szkole odbyły się, jak co roku, kolejne obchody Dnia Ziemi (jedenasta edycja) pod hasłem: „W kierunku lasu”. [ZDJĘCIA]
Opiekunem wydarzenia i konkursów była p. Bożena Synowiec, a prowadzącymi oraz występującymi - uczniowie klasy siódmej. Wywiązali się ze swej roli znakomicie.
Celem głównym tego dnia było uświadomienie znaczenia przyrody dla życia człowieka, zrozumienie i chęć działania na rzecz ochrony przyrody oraz kształtowanie postaw odpowiedzialnych za swoje środowisko.
Najważniejsze wydarzenia w tym dniu to:
Zapraszamy do wzięcia udziału w
🚲 ZBIÓRCE UŻYWANYCH ROWERÓW
🚲
dla wychowanków Domów Dziecka, organizowanej w projekcie województwa małopolskiego pod hasłem:
„Małopolska na rowery -100% emocji”.
W dniach 14-25 maja zbieramy w naszej szkole używane rowery dziecięce i młodzieżowe, które trafią do podopiecznych z Domów Dziecka na terenie Małopolski. Rowery muszą być sprawdzone pod względem technicznym oraz nadawać się do jazdy!
SPEŁNIJMY DZIECIĘCE MARZENIA!😍
Opiekun akcji - Samorząd uczniowski wraz z paną Joanna Półtorak
Więcej informacji: https://www.malopolska.pl/aktualnosci/promocja/100-rowerowych-emocji-w-malopolsce
Dyrektor Zespołu informuje, że wszystkie dzieci 3,4,5 i 6 letnie zgłoszone do Przedszkola na rok szkolny 2018/2019 w terminie od 05 do 30 marca 2018 r., zostały przyjęte.
Jednocześnie informujemy, że obecnie nie mamy wolnych miejsc w na rok szkolny 2018/2019.
W przypadku rezygnacji z przedszkola prosimy o niezwłoczne powiadomienie szkoły.
Wszelkie informacje odnośnie rozpoczęcia roku szkolnego 2018/2019 będą publikowane na stronie zespołu w sierpniu 2018 r.
W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt telefoniczny lub wiadomość e-mail.
Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych,
pełnych wiary, nadziei i miłości.
Niech radość Wielkanocy napełni nasze serca
obfitością łask
od Chrystusa Zmartwychwstałego.
Wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w gronie rodziny i wsród przyjaciół
oraz wesołego "Alleluja"
życzą:
Dyrektor,
Pracownicy oraz Uczniowie
Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wielmoży
Choć za oknami jeszcze śnieg i mróz, to w kalendarzu i w sercach dzieci już wiosna!
Uczniowie w radosnych nastrojach 21 marca 2018 r. świętowali nadejście wiosny. Z tej okazji Samorząd Uczniowski przygotował liczne atrakcje. Jedną z nich był konkurs na najbardziej kolorową i wiosennie ubraną klasę. W tej konkurencji I miejsce zajęła klasa III. Niektóre stylizacje odznczały się ogromną pomysłowością, fantazją i zmysłem artystycznym.
Kulminacyjnym punktem wiosennego świętowania było przygotowanie przez każdą klasę pracy plastycznej pt. "Wiosna w oczach dziecka".
Dzieci doskonale poradziły sobie ze swoją samorządnością i współzawodnictwem klasowym. Wyniosły z niego poczucie wspólnoty grupowej, a przede wszystkim doskonale się bawiły przenosząc na papier swoje wrażliwości i poczucie piękna. Barwne, wesołe i pomyslowe plakaty zostały powieszone na korytarzu szkolnym jako dowód pożegnania zimy i powitania wiosny.
Miejmy nadzieję, że po takim powitaniu wiosna już na dobre zagości za naszymi oknami .
Opracowała: M. Ostachowska, J. Półtorak
Fot. A. Tracz
Co to jest misja chrześcijańska? Jak być Misjonarzem i Wolontariuszem?
Odpowiedzi na te i inne pytania udzieliły dwie młode wolontariuszki Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego Młodzi Światu, które gościliśmy 16 marca 2018 r. w ramach rekolekcji wielkopostnych.
Wolontariuszki Ola i Monika - bo takie miały imiona, rozbudziły w nas potrzebę wyjazdów na zajęcia do Wioski Świata, która znajduje się w Krakowie na ul. Tynieckiej 39.
Zainteresowanych zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej Parku Edukacji Globalnej Wioski Świata http://wioskiswiata.org/
Opracowała: M.Ostachowska
Fot. A.Tracz